POZYCJONOWANIE STRON INTERNETOWYCH

Optymalizacja SEO i skuteczne pozycjonowanie stron internetowych.

POZYCJONOWANIE STRON – CO KRYJE SIĘ POD TYM TERMINEM?

Pozycjonowaniem można określić optymalizowanie strony internetowej, dostosowując ją do potrzeb wyszukiwarek internetowych.  Bezpośrednio wiąże się więc z SEO – Search Engine Optimalization – chociaż bez wątpienia to zdecydowanie szersze działania w ramach witryny www. Pozycjonowanie stron jest podstawą w budowaniu marki oraz prowadzeniu marketingu w sieci. W praktyce skuteczne działania w zakresie pozycjonowania przynoszą efekty w postaci wyświetlania strony lub konkretnej podstrony na najwyższych pozycjach w wynikach wyszukiwania konkretnych fraz.

DLACZEGO POZYCJONOWANIE STRON JEST WAŻNE?

Działania związane z pozycjonowaniem strony internetowej na potrzeby wyszukiwania mają kilka podstawowych celów.  Bez wątpienia zalicza się do nich:

 • tworzenie wartościowego contentu na stronie,
 • zwiększanie autorytetu witryny względem konkurencji,
 • eliminowanie elementów obniżających autorytet strony.

POZYCJONOWANIE VS. PŁATNE REKLAMY

Wielu właścicieli własnych biznesów – nie tylko tych internetowych – rozpoczynając pracę nad poprawą witryny w statystykach wyświetleń, staje przed wyborem jednego z dwóch rozwiązań. Jednym jest wspomniane już pozycjonowanie stron, gdzie poprzez odpowiednio podejmowane działania można odnieść sukces w wynikach wyszukiwania. Drugim sposobem jest korzystanie z Google Ads. Druga możliwość przede wszystkim jest płatna – konieczne jest uiszczenie opłaty w zamian za wyświetlane się na pierwszych stronach wyszukiwania. Dzięki Google Ads Twoja witryna ma szansę na pojawienie się, na pierwszych trzech pozycjach w wyszukiwarce – te dodatkowo mają oznaczenie „REKLAMA”. Dopiero dziesięć kolejnych wyników stanowią witryny, które swoją pozycję zawdzięczają odpowiednio przeprowadzonej optymalizacji strony.

Kluczowa różnica polega na tym, że o ile Google Ads jest często zabiegiem tymczasowym, dającym wyniki w danym momencie, pozycjonowanie stron działa długofalowo. Dzięki niemu istnieje szansa na stworzenie mocnej, dobrze rankującej witryny.

POZYCJONOWANIE STRONY INTERNETOWEJ W PRAKTYCE

Na podstawie przeprowadzonego audytu SEO możliwe jest dopasowanie właściwych do biznesu i charakteru marki słów kluczowych, na których oparty zostanie proces pozycjonowania strony. Tak zwane keywordy rozróżniane są według klasyfikacji bazującej na 4 grupach.

 • Pierwszą kategorię stanowią ogólne słowa kluczowe, które posiadają szeroki wolumen wyszukiwania, dzięki temu są również bardzo konkurencyjne. Najczęściej zbudowane są z jednego lub dwóch wyrazów i nie opisują dokładnie oferowanego produktu, czy dostępnej usługi.
 • Druga kategoria słów kluczowych do optymalizacji strony to tak zwane brandowe słowa kluczowe. Frazy te wzbogacane są o nazwę danej firmy. Uzyskanie dużej mocy możliwe jest w momencie, kiedy marka staje się rozpoznawalna.
 • Do trzeciej grupy zalicza się słowa kluczowe zawierające w sobie pytanie. Przykładem takiej frazy może być np. zdanie „czym jest pozycjonowanie strony?”. Wpisując ten wynik w Google, całkiem prawdopodobne, że trafiłbyś właśnie w to miejsce, w którym jesteś obecnie.
 • Ostatnią grupę stanowią tak zwane frazy z długim ogonem. To właśnie one stanowią komplet najbardziej rozbudowanych oraz szczegółowych słów kluczowych. Korzystanie z nich wymaga odpowiedniej wiedzy, a dzięki poprawnej budowie możliwe jest osiągnięcie sukcesu. Frazy z długim ogonem mają mniejszy wolumen wyszukiwania, a w związku z tym – zdecydowanie mniejszy stopień konkurencyjności.

SAMODZIELNIE CZY WE WSPÓŁPRACY ZE SPECJALISTĄ?

Jeżeli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie wykonać pełną optymalizację strony – nic straconego. W tym przedsięwzięciu pomogą Ci specjaliści, którzy doskonale wiedzą jak zadziałać, aby otrzymać odpowiednie efekty.

Decydując się na tego typu usługi, trzeba mieć na uwadze koszty. Są one uzależnione od kilku podstawowych kwestii:

 • wielkości witryny,
 • aktualny stan strony,
 • konkurencyjność branży,
 • wiek oraz parametry domeny.

Każdy z elementów ma znaczący wpływ na to, ile czasu specjalista SEO będzie potrzebował czasu, aby wprowadzić zmiany i zaobserwować pierwsze efekty działań.

POZYCJONOWANIE STRONY WWW – EFEKTY

Im wcześniej zostaną podjęte działania mające na celu pozycjonowanie strony, tym lepiej. Dlaczego ma to znaczenie? Wiele elementów, które wpływają na pozycję witryny w wyszukiwaniach, definiowanych są już na pierwszych etapach jej tworzenia. Układ menu, sposób dodawania wpisów – wszystko to ma wpływ na SEO, a więc i na widoczność strony. Odpowiednia optymalizacja już na samym wstępie umożliwia wystartowanie z witryną z dużo wyższej pozycji, a dzięki temu szybciej możliwe jest osiągnięcie zamierzonego celu.

W przypadku standardowych prac nad istniejącą już witryną pierwsze efekty optymalizacji można zobaczyć po około trzech miesiącach. Dlaczego tak późno? Pierwszy miesiąc to przeważnie czas poświęcony na analizowanie witryny i audyt pod kątem SEO. W kolejnym etapie wykonywane są niezbędne prace optymalizacyjne.  Wiele zależy także od wyszukiwarki Google – w tym przypadku potrzebny jest czas, aby móc przeindeksować zmiany, jakie zostały wprowadzone na witrynie.